Позакласні заходи


Позакласний захід з української мови та літератури
для учнів 6-9 класів
Інтелектуальна гра «Патріот»
Мета: зацікавити учнів вивченням предметів української мови та
            літератури;
           сприяти розвитку навичок критичного мислення, творчої уяви,
           навчати висловлювати власну думку;
           формувати в учнів компетентність саморозвитку;     
           виховувати патріотизм, національну свідомість, гідність, повагу до
           людини
Обладнання: комп’ютерна  презентація , тестові завдання для учасників.
Хід  заходу
І. Вступна частина
1. Слово вчителя
-         Шановні друзі сьогодні ми з вами зібралися на грі «Патріот», у якій візьмуть участь учасники 5-7 класів. (слайд №1)
Гра присвячена Міжнародному Дню рідної мови, який за відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО.
“ Найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, роздуми, досвід, почування ”, - писав Панас Мирний. (слайд №2)

2. Вправа «Продовжіть речення»
Для мене українська мова –це….
Розмовляти українською…
Бути українцем – означає…
Патріот – це (слайд №3)
3. Вправа «Рецепт вдалої співпраці»
 - Перш ніж ми розпочнемо своє заняття , давайте познайомимося з нашими учасниками (учасники по черзі називають своє ім’я і клас).
- Перш ніж ми розпочнемо заняття, давайте із поданого списку виберемо «інгредієнти» продуктивної співпраці.
(Звертаю увагу на список «інгредієнтів», учні вибирають ті, які потрібні для продуктивної співпраці, слайд №4)
Активність, доброзичливість, лаконічність, гумор, лінь, оптимізм, хоробрість, доброта, знання, толерантність.
-         Отже, у нас вийшов такий рецепт : 1 кл активності, 5л доброзичливості, 1 склянка толерантності, 7 порцій знань, 2 ложки лаконічності, гумор за смаком (слайд № 5)
 ІІ. Основна частина
Розпочинаємо нашу гру
І тур-для всіх учнів (беруть участь всі учасники)
Завдання : виконати тести, час -15 хвилин (завдання виконують на картках, демонструється слайд №6)
1. В українські мові…а) 8 ; б)7 ; в) 10 ; г) 11   частин мови.
2. У світі мов: а) 3000; б) 2000; в) 6000.
3. Правила літературної вимови вивчає…
  а) орфографія; б)словотвір; в) орфоепія.
4.Знайти слово з однаковою кількістю букв і звуків:
    а)сиджу; б)барвінок; в)молотьба.
5.У якому рядку наведено всі слова з префіксами:
   а)промова, простір, промисел;
   б)прізвище, прізвисько, пріор;
   в)розклад,збити, прекрасний;
6.Синтаксис вивчає: а)частини мови; б)речення і словосполучення; в)частини  слова
7. Словниковий запас мови – це а )слова; б) Лексика; в) Омоніми.
8. Не мають закінчення: а) іменники; б) прислівники; в) дієслова.
9.Службових частин мови а)5; б)2; в)3;
10 Звертання вживається а) в кличному; б)називному; в) родовому відмінках
11.Найменшим елементом потоку мовлення є: а)склад; б) слово; в)звук.
12.Якої мови у світі не існує: а ) швейцарської; б) ірландської;  в) македонської
Перевір себе (слайд №7)

1 в;                        7 б;
2 в;                        8 б;
3 в;                        9 в ;
4 б;                       10 а;
5 в;                       11 в ;
6 б;                       12 а.              
ІІ тур
Беруть участь шість учасників гри – переможці першого туру.
Перед другим туром вони виконують завдання «Плутанина»: хто швидше складе імена, той першим обирає категорію (слайд №8)
РОВЕНІКА
Вероніка
ТЛАСВІНА
Світлана
ТЕКАРИНА
Катерина
ФІЗЕЖОНА
Жозефіна
Учні обирають категорію і відповідають на питання (слайд № 9)
Іменник
Словотвір
Фонетика
Секрет
Дієслово
Фразеологія
Орфографія
Літературна вимова
Прикметник
Будова слова
Лексика
Антисуржик


Категорія «Іменник»
1. На яку питання відповідають іменники? (хто? що?)
2. Скільки родів має іменник: три чи чотири? (чотири)
3. Скільки відмінків має іменник?  (7)
4. Поставте в орудному відмінку слово сіль.(сіллю)
5. Поставте в кличному відмінку Тамара Михайлівна.  (Тамаро Михайлівно)
6. Іменники першої відміни поділяються на три групи, це ... (м’яка, тверда, мішана)
7. Поставте в родовому відмінку іменник футбол.(футболу)
8. Утворити по батькові від імені Андрій. (Андріївна, Андрійович)
9. Чи поділяються на групи іменники третьої та четвертої відміни? (Ні)
10. Яку синтаксичну роль виконує іменник? (підмет, додаток
11. Яким способом утворений іменник підсніжник? (префіксально- суфіксальним)
12. Як пишеться назва лікарської рослини мати-й-мачуха"? (дефіс)

Категорія «Будова слова»
1. Назвіть значущі частини слова (корінь, префікс, суфікс, закінчення)
2. Утворення від наявних у мові нових слів – це… (Словотворення)
3. Частина слова без закінчення — це ...(Основа)
4. Головна значуща частина слова називається ... (Корінь)
5. Чи буває закінчення в незмінних словах? (Ні)
6. Яке закінчення в слові ліс? (нульове)
7. Корінь слова «сіль»? (сіль)
8. Утворення форм слова? (Словозміна)
9. Як пишеться слово по -  перше ?
10. Слова зі спільним коренем? (Спільнокореневі)
11. Скільки букв к пишеться у слові бароко.?
12. Префікс –роз, без пишемо? (Із з)
Категорія «Секрет» (правопис прислівників)
1. Назвати 5 прислівників, які пишуться з двома дефісами.
2. Як пишуться прислівники шалено, неждано?
3. Як пишеться слово на добраніч?
4. Як пишеться слово нарозхват?
5. Як пишеться слово увісні?
6. Чи є прислівник у реченні: Ми пішли на зустріч з поетом?
7. У якому словосполученні вжито прислівник: носив картуз набік, ліг на бік?
8. Як пишеться слово спідсподу?
9. Слово навприсядки пишеться...
10. Назвати прислівники, що завжди пишуться з двома -нн.
11. У слові безвісти без — це прийменник чи префікс?
12. Як пишеться слово по-українському?
Категорія «Фонетика»
1.Скільки букв в українському алфавіті? (зз)
2. Приголосні звуки, які утворюються з голосу та шуму називаються? (Дзвінкими)
3. Скільки голосних звуків в українські мові? (6)
4.Приголосні бувають… (тверді, м’які)
5.Розташовані у певному порядку літери називають…. (алфавіт )
6. Як називається найменша неподільна одиниця, яку ми вимовляємо і   чуємо? (звук)
          7. Виділення посилення голосу певного складу у слові – це…(наголос)
          8. Слова з рядка в рядок переносимо? (складами)
          9. Чи відбувається спрощення у слові шістнадцять? (ні)
          10. Яких складів більше — відкритих чи закритих?
          11. Приголосний й завжди…(м’який)
          12. Для чого ставиться в словах апостроф? (Для роздільної вимови)

Категорія «Графіка»
1. Яка нова буква з'явилася в українському алфавіті на початку 90-х?
2. Чим позначаються на письмі звуки? (буквами)
3. Назвати букви, які позначають 2 звуки. (я, ю,є,ї)
4. На основі якої азбуки утворена сучасна азбука?
5. Назвіть знаки письма: кома, крапка, тире, двокрапки.
6. Знак, що слугує для позначення на письмі звука, називається (літерою, буквою)
7. М’який знак – це (буква)
8. Чого більше звуків мови чи мовлення?  (Мовлення)
9. Літера – це …(графічний знак)
10. Що вивчає графіка? (знаки письма)
11. Чи позначається твердість приголосних на письмі? (ні)
12. Як ще називається алфавіт? (абетка, азбука)
Категорія «Антисуржик»
1. До якої лексики належать слова-жаргонізми?  (Розмовної)
2. Як називаються такі слова, як круто, облом, універ! (Жаргон)
3. Жаргонізми з французької (пташина мова)
4. Відредагувати речення: У нас построїли гарну школу. (побудували)
5. Відредагувати речення: Приймати участь у гуртках. (брати участь)
6. Підібрати до жаргонізмів нормативні відповідники: кайф (насолода), ховати (їсти).
7. Підібрати нормативний відповідник до слова прикинь (уяви).
8. Підібрати нормативний відповідник до слова прикид (одяг).
9. Підібрати нормативні синоніми до слів бабки — гроші (фінанси, валюта).
10. Підібрати нормативні синоніми до слів лох — простак (недотепа, дурник).
11. Підібрати нормативні синоніми до слів прикольний (потішний, смішний).
Категорія «Дієслово»
1. Що є початковою формою дієслова? (неозначена )
2. Як пишеться частка не з дієсловами? (окремо)
3. Якого виду дієслово писав? (недоконаного)
4. Скільки дієвідмін має дієслово? (ІІ)
5. Яку синтаксичну роль найчастіше виконує дієслово в реченні? (присудок)
6. Якої дієвідміни дієслово летіти! (ІІ)
7. Назви час дієслова: (майбутній, минулий, теперішній)
8. Назви способи дієслова…(Дійсний, умовний, наказовий)
9. Як пишеться дієслово немає у реченні: Добрій пораді ціни немає?
10. З якими частками вживаються дієслова наказового способу? (б,би)
11. Поставити дієслово бути в теперішньому часі. (Є)
12. Як пишеться слово виїжджати?
Категорія «Літературна вимова»
1. Чоловік, який живе в Миколаєві— це...(миколаївець )
2. Жінка, яка живе у Вінниці— це? (вінничанка)  
3. Редагуйте: Говорити за рідне село   (про рідне село)
4. Яка ознака лягла в основу назви квітки дзвіночок!
5. Страва, яка сама застрибувала до рота героя «Вечорів на хуторі біля Диканьки». (вареники)
6. Підручник по українській мові    ( підручник української мови)
7. Рідка страва з капусти і пшона. (капусняк)
8. Перекласти українською мовою свекла.(буряк)
9. Підберіть слово до порівняння як п'яте колесо до воза. (зайве)
10. Словниковий склад мови вивчає наука ...(Лексика)
11  Редагуйте: У дев’ять годин ( О дев’яті годині)
12. Перекласти українською мовою колір оранжевий. (помаранчевий)
Категорія «Лексикологія»
1. Що таке лексичне значення слова? (Зміст слова, те що воно називає)
2. Сукупність слів мови, її словниковий склад називається….(Лексикою)
3. Розділ науки про мову, що вивчає лексику називають….(Лексикологією)
4. У кожній мові є лексика …..активні та пасивна
5. Слова, яку вживають люди певної місцевості….(діалекти)
6. Слова, успадковані з інших мов називаються...(запозичені)
7. Застарілими словами називаються ...(історизми)
8. Неологізми — це... (нові)
9.Суржик – це (змішування українських та російських слів)
10.Вульгаризми             (грубі, лайливі слова)
11. Русизми – (слова російської мови)
12. Підібрати антонім вставати        (лягати)
Категорія «Просте речення»
1. Як називається речення, в якому наявний лише один головний член? (Односкладне)
2. З чого складається речення? (з головних членів)
3. Які бувають речення за метою висловлювання? (розповідні, питальні, спонукальні)
4. Граматична основа речення — це... (підмет, присудок)
5. За емоційним забарвленням речення бувають... (окличні, неокличні)
6. Підмет відповідає на питання…..(хто?що)
7. Слова, які відповідають на одне і те ж питання і відносяться до одного і того ж слова,— це... (ОЧР)
8. Назвіть будь – яке  вставне слово
9. «Червоні вітрила» — яке це означення? (узгоджене)
10. Де треба ставити кому у сполучнику через те що?
11. Який розділовий знак треба поставити в реченні Очі — дві волош­ки в житі
12. Перед якими сурядними сполучниками завжди ставиться кома? (а,але)

Категорія «Фразеологія»
1. Фразеологія — це розділ науки, що вивчає ... (фразеологізми)
2. Пояснити значення фразеологізму  дерти горло (кричати)
3. Пояснити значення фразеологізму  тверда рука (вольовий характер)
4. Знайти фразеологізм у реченні Ще не благословилося на зорю, а жен­ці вже йдуть на поле.
5. Пояснити значення фразеологізму  прикусити губу (мовчати)
6. Дібрати фразеологізм до слів заплутана справа?  (Гордіїв вузол)
7. Продовжити фразеологізм зуби...(на полицю)
8. Продовжити фразеологізм ні живий ...(ні мертвий)
9. Чи потрібна кома у сполученні слів ні пуху ні пера?( ні)
10. Що означає вираз За царя Гороха? (Давно)
11. Які із цих сполучень слів є фразеологізмами пекти картоплю — пекти раків? (пекти раків)
12. Перекласти фразеологізм українською мовою Из огня да в полымя (З дощу та під ринву).
Категорія «Орфографія»
1. Написання, яке вимагає відповідного правила — це ...(орфограма)
2. Орфограми бувають...(буквені та не буквені)
3. Написання слів разом, окремо, через дефіс — це буквена чи не-буквена орфограма
4.Написання слова можна перевірити у …(орфографічному словнику)
5.У сполуках –ере,- еле пиши….(е)
6.Скільки префіксів у слові щонайменше? (2)
7. Як пишеться хіт –парад? (дефіс)
8. Які слова – відтінки кольорів пишуться разом? (жовтогарячий)
9.Як пишемо віч-на- віч) (дефіс)
10.Чи є м’який знак у слові браконьєр? (є)
11.Як пишемо: пів’яблука?
12.У дієсловах на - ться пишемо? (Ь)


Категорія «Секрет»
Народознавство
1.     Стрижка козака (Оселедець, під макітру)
2.     У давнину всі чоловіки голили бороду, але носили….(вуса)
3.     Заміжня жінка покривала голову….(хусткою)
4.     Свита – це (верхній сукняний одяг)
5.     Неодмінний атрибут української хати –(скриня)
6.     Личаки і постоли – це (взуття)
7.     Єдиний музей писанки є (м. Коломиї Івано-Франківська область)
8.     Рідка страва українців (борщ)
9.     Традиційне українське житло – (хата)
10.               Жителі Карпат (Гуцули)
11.              Переклади слово «козак» (вільна людина)
12.              Подорожуючий театр? (вертеп)

Тур ІІІ
Беруть участь три учасники.
Завдання: прочитати вислів Т. Шевченка і визначити, хто за ким відповідає ( слайд №10), вибрати категорію запитань (слайд №11)
Кожен учасник має запам’ятати цифри, під якими сховані його питання (слайд №12)

Учасник №1 Тема «Краса в імені твоїм» (цифри червоного кольору )
1.Що означає ім’я Богдан? (Даний Богом)
2. З якої мови запозичене ім’я Вікторія? (латині)
3. Яке прізвисько, що характеризувало його вдачу, носив князь Ярослав? (Мудрий)
4.Справжнє ім’я Роксолани – турецької султанші (Настя Лісовська)?
5.Поставте в кличному відмінку Світлана Олексіївна
6. Видатна українська поетеса (Леся Українка)
7.Ім’я руської княгині (Ольга)
8.  Ім’я Лесі Українки (Лариса)
9. Хто охрестив Русь? (Володимир)
10.Справжнє ім’я Ані Лорак? (Кароліна)

Учасник №2 Тема « Мудрість УНТ» (цифри зеленого кольору)
1.     Календарно –обрядові пісні весняного циклу (веснянки,гаївки, русальні)
2.     Родинно – побутова пісня (колискова)
3.     За тематикою казки бувають (про тварин, героїко-фантастичні, соціально - побутові)
4.     Фольклористика – ( це наука про УНТ)
5.     Пісні, які виконують на Різдво (колядки)
6.     Повчальне алегоричне оповідання (притча)
7.     Усне народне оповідання (переказ)
8.     Розповідний твір про вигадані, а часто фантастичні події…(Казка)
9.     Відома веснянка (Подоляночка)
10.           Календарно-обрядові пісні літнього циклу  (купальські, жниварські)


Учасник № 3 Тема «вінок Кобзареві» (цифри чорного кольору)
1.     Коли народився Т.Г.Шевченко? (9 березня 1814)
2.     Де похований Кобзар? (м. Канів на Чернечій горі)
3.     Після смерті батьків Шевченко став козачком у пана…… Енгельгарда
4.     Скільки творів увійшло до першої книжки «Кобзар»? (8 )
5.     Скільки творів містить «Кобзар» тепер? (228)
6.     Скільки всього дітей було в родині Шевченка? (8)
7.     Скількома мовами перекладений «Заповіт»? (100)
8.     Скільки років прожив Т.Г.Шевченко? ( 47 років і 1 день)
9.     Річка, біля якої похований поет. (Дніпро)
10.                      Великий російський художник, у якого вчився Т.Г. Шевченко.
  (К.Г. Брюлов)
ІІІ. Підсумок заходу
    Інтерактивна вправа «Мікрофон»
     Продовжіть речення
-         Категорія запитань…. сподобалася найбільше, тому що…


Тема.  «О слово рідне! України слава!..»
Мета: створити атмосферу доброзичливості, чесного змагання в
          знанні  української мови та  літератури, викликати бажання вивчати
          рідну мову, милуватися її красою;
          розвивати творчі здібності учнів, уміння спостерігати;
          виховувати інтерес до рідного слова як неоціненного духовного
          багатства,  любов до мови свого народу.
Обладнання: святково прибрана зала, стіл прикрашений українським рушником, зображення дуба, доленосні роки становлення української мови.
ХІД ЗАХОДУ
(Звучить пісня "Це моя земля" (муз. А.Остапенко, сл. О.Ткача).
На тлі пісні вступне слово вчителя, показ слайда № 1).
Учитель. XXІ  століття  – надзвичайно бурхливий час. Нещадне колесо історії крутиться з особливою швидкістю.  І головне для нас, щоб людина в цій круговерті не втратила себе, своїх коренів та надбань минулих поколінь.  З усім цім нас пов’язує рідна мова, бо тільки вона і є тим місточком,  який пов’язує минуле з сьогоденням, а сьогодення з майбутнім.   Кожна епоха приносить людству свої винаходи. Найбільшим винаходом людства було письмо ( показ слайда № 2,3, 4). Виникнення письма має надзвичайно важливе значення в історії будь - якого народу. Це одне з найістотніших знарядь культури, яке в просторі і часі розширює функціонування мови.
1-й ведучий

О слово рідне! Пращура молитва,

Громи Перуна, Велеса поля,

Софія Київська – творіння Ярослава –

Слов'яномовна праведна земля.

2-й
ведучий

В мені, в тобі Бояна віщим співом

Воно живе, здолавши тьму віків,

Воно Мстиславича Романа голос

І ратний клич Данилових полків.

1-й  ведучий

О слово рідне! України слава!

Богдана мудрість і Тараса заповіт.

І гул стоїть, і сьогодення гомін

В тобі злились, як духу моноліт.

2-й ведучий

О слово рідне! Мудре і прадавнє,

Ти виросло з могутньої землі!

Тебе Валуєви жорстоко розпинали,

А ти возносилось і не корилась – ні!

1-й ведучий

О слово рідне! Подарунок мами!

І пісня ніжна, і розрада ним!

Я всім на світі поділюся з вами,

Та слова рідного нікому не віддам.
2-й ведучий
Щасливі ми, що народилися на такій мальовничій землі – в нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди. Тут живуть наші батьки. Тут коріння роду українського, що сягає сивої давнини. І де б ми не були – скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово.
1-й ведучий Рідне слово! Скільки в ньому чарівних звуків, материнської лагідності і доброти, мудрості земної, закладеної ще нашими предками. Кожне слово рідної мови має своє обличчя, як у квітки, у нього свій неповторний аромат, свій колір.
2-й ведучий.  Нелегка дорога стелилася нашій мові на шляху державності. Протягом кількох століть жорстоко знищувалася культура українського народу. Особливої наруги зазнала наша мова, оскільки саме вона була, є і буде коренем роду українського.  Її забороняли, ігнорували, принижували, охрестивши "холопською". Ось ці доленосні для української мови роки.
(Учні зачитують роки надруковані чорним кольором і вішають по черзі на коріння  дуба – символу розвитку української мови).  (Дивись додаток №1).
 (Виходять 3 учнів і називають урочисті дати  становлення української мови, дати написані на зелених листочках), (див. додаток №2).
Учитель
Зародившись десь на світанні спільного слов'янського життя, наша мова перенесла страшні лихоліття, тортури, пережила утиски Польщі, Москви, але, перегорівши, дійшла до нас свіжою, мужньою, незаплямованою, справді щирослов'янською мовою.
2-й ведучий Звичайно, можна ще багато говорити про те, як ми любимо свою мову.
Та сьогодні хочеться на ділі переконатися, що ми справжні українці, які знають і шанують  українську.
1-й ведучий
-  Тож  давайте привітаємо команди сьомих класів, які готові довести, що у нашій школі є справжні знавці української мови.
2-й ведучий
 І так знайомтесь. Команда « Патріот»
(Команда «Патріот» називає девіз)
1-й ведучий
Команда «Перлини»
(Команда «Перлини» називає девіз)
2-й ведучий
А ось і наше компетентне журі
1-2 ведучі (разом)
Розпочинаємо конкурсну програму (назву вказати)
І –бліц - конкурс «Кожну літеру ціни»
1-й ведучий
Отже, шановні учасники, прошу уваги. Складається наша мова зі слів. Кожне з них має своє значення, будову, є певною частиною мови. Слова часто схожі між собою, та інколи буває так, що одна – єдина буква спроможна змінити слово до невпізнання.
2 -й ведучий
 Кожну літеру ціни,
Бо немає їй ціни.
Ось відома в давнину
Дудочка – сопілка:
Виймеш літеру одну -
І вже буде спілка.
1-ведучий
Зміниш літеру одну
У словечку бійка -
І вже –леле - на сосну
Мчить звірятко білка.
Більше прикладів не дам -
Помізкуй, придумай сам!
Цей конкурс сміливо можна назвати бліц – конкурсом, бо відповіді учасникам слід давати блискавично: я називаю слово, а ви у відповідь – змінене, додавши літеру, відкинувши чи замінивши іншою.
Наприклад : шапка – шайка, чайка – майка, рис – рись
( демонструється слайд №6 ).                   
Завдання командам (Дивись додаток №3)
ІІ конкурс - «Море слів»
2-й ведучий
-                Щоб зрозуміти суть наступного завдання, давайте розгадаємо разом загадку Дмитра Білоуса.
Я ні скрипка, ані бас,
Сама з деревини.
Та звеселю й спечалю вас,
Коли мій спів полине.
З моїх складів неважко скласти
Словечка сопка й спілка.
Отож, назвіть мене, будь ласка,
Зовуся я ( сопілка) (демонструю слайд № 7).
-         Думаю завдання цілком зрозуміле.
За 1 хвилину наші учасники повинні скласти якнайбільше слів із літер, наявних у слові «сопілка», не повторюючи їх при цьому.
                             (Звучить музика, учні виконують завдання)

1-    ведучий
-         Поки працюватиме наше журі , запрошую всіх на веселу перерву.
                                            ( учні розігрують сценки)
1.Учителька звертається до учня:
-         Послухай, Сергійку, якщо я скажу: « Я красива» - який це час?
-        
Минулий, Маріє Петрівно, минулий.

2.Грицю, у твоїй роботі аж десять помилок! Чи не могло б їх бути менше?. –Могло б, якби робота була коротша.
 3.Учневі запропонували назвати слово, яке б мало два значення.
     Недовго думаючи, він сказав:
     -Гаврило.
     Здивовано вчителька запитала:
  - Чому ти думаєш, що це слово має два значення?
  - Тому, прошу пані вчителько, що «гав – то пес», «рило - то свиня.»
4.Учитель до учня:
 - Володю, що таке літопис?
      - Це коли влітку пишуть, - відповів учень.
 5.Скажи, Андрійку, який це буде час, коли ми говоримо: «Я миюся, ти миєшся,
       він миється» - поцікавився вчитель.
    - Неділя, Миколо Петровичу!- радісно повідомив учень.
6. Учитель, переглядаючи домашнє завдання учня, дивується:
- Як це могла одна людина припуститися такої кількості помилок.
  Учень каже:
- Зовсім не одна. Мені допомагали тато, мама, бабуся, дідусь.

(повідомлення результатів першого та другого конкурсів ).





ІІІ конкурс «Злитки золоті»
2-й  ведучий. Ну що ж, а тепер – знову до роботи. Сподіваюсь, кожному відомо про роль частин мови. Іменник дає назву, прикметник вказує ознаки, числівник вказує кількість і рахує…
Дмитро Білоус називає частини мови образно – «злитки золоті»:
1-й  ведучий.
 Чи ти задумувався, відкіля оті
У нашій мові злитки золоті?
Як намистинки, диво калинове - Частини мови!
2-й  ведучий
Зараз кожна команда отримає картку із написаними словами.
Завдання просте – визначити, якою частиною мови є ці слова.
Для виконання завдання – 3 хвилини.
(звучить музики команди виконують завдання,
для перевірки демонструю слайд № 8)
ІV  конкурс « Цікаві словосполучення»
2-й  ведучий  Кожному відомо, що слова об’єднуються у словосполучення, речення. Серед тих словосполучень є вельми цікаві. Самі по собі словосполучення мають одне значення, а об’єднавшись разом, набувають нового. Ви, певно, здогадались, що йдеться про фразеологізми.
2 ведучий
Зараз ми з вами з’ясуємо, наскільки сильний інтерес наших учасників до секретів фразеології. Настав момент останнього конкурсу. Кожна команда отримує картку із записаними фразеологізмами. Поки вони обдумують для всіх нас звучить українська пісня.



1-й ведучий. А тепер прошу учасників гри пояснити значення запропонованих фразеологізмів.
2-й ведучий Доки члени журі працюватимуть над підведенням підсумків остаточних результатів, ми з вами пограємо.
Я називаю частину речення фрази, а ви закінчуєте її.
                  Слово до слова….                  (Зложиться мова)
                  Мова моя українська…         (Батьківська, материнська)
                  Любіть Україну….                  ( Як сонце любіть)
                  Як парость виноградної лози… ( плекайте мову…)
                  Буду я навчатись мови золотої ( у трави веснянки, у гори крутої).
1 Ведучий . Рідне слово моє - в нім озвуться віки.
Рідне слово моє – крізь хмари сія.
Словом вишию день – простелю рушники,
А на тих рушниках – Україна моя.
2 ведучий Сьогодні ми довели, що наша мова жива, ми знаємо та поважаємо її. Мою думку зараз підтвердить журі.
( Оголошення результатів,  нагородження переможців)
На цьому наше свято закінчується. Дякуємо за увагу.



n, P P тьки ще такий набір. А в Марійчиної матусі теж скоро День на­родження.
— А як би зробили ви? Чому?
3) Якось Марійка йшла на заняття спортивної секції. Доро­гою її зустрів гурт дівчаток і хлопчиків, вони стали сміятися з її старенького спортивного взуття. Марійка сказала тренеру (а ці діти були теж із їхньої секції), і дітей покарали.
— А як би вчинили ви на місці Марійки?
4) Батьки подарували мені на день народження дуже гар­не й дороге шкільне приладдя — лінійку, ручку, пенал, гумку, калькулятор та інше. Діти в класі весь час про­сять приладдя, а потім не повертають або віддають напівзітерте, брудне. Як бути?
5)Сергійко з нашого класу весь час сміється з мене, нази­ває не Кмітливим, а Мітливим, що дуже мене ображає. А потім підходить, і, ніби нічого й не трапилося, просить пояснити домашнє завдання, дати потрібну книжку і та­ке інше. Що мені робити?
Я побачив, як за рогом школи таємно палять цигар­ки наші три хлопчики, незважаючи на те, що це дуже шкідливо й заборонено на території школи. Мабуть, тре­ба сказати про це класному керівникові або й директо­ру? Так?

V.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти план казки або виконати творче завдання: охарактеризувати Хуху-Моховинку (письмово), намалювати малюнок

VI.   ПІДСУМОК
—       Що сподобалося в казці?
—       Із яким поняттям познайомилися?
—       Яка головна думка казки? (Добро завжди перемагає зло).












-         Знання з української мови та літератури потрібні, тому що…
-         Вперше відчув…що мова – це…
-         Мої побажання тим, хто…
Підбиття підсумків та нагородження переможців.

Немає коментарів:

Дописати коментар